Obchodní síť společnosti ZFP
Vedení – Marek Rygel

Hypotéka bez nemovitosti

26. 4. 2022

Výhodnější úrokové sazby hypotečních úvěrů jsou v nedohlednu a jestli jste si doteď drželi (zuby nehty) optimismus, nejspíš postupně přešel ve skepsi. Zdražující hypotéky už přiměly jednat i ty klienty, kteří doufali, že se trend zvyšujících se úrokových sazeb zlomí. A proto jsou teď víc než kdy jindy v kurzu hypotéky bez nemovitosti.

Co je hypotéka bez nemovitosti

Že vám pojem „hypotéka bez nemovitosti“ nedává smysl? Ale kdeže, když se nad tím krátce zamyslíte, je to vlastně jednoduché. Jedná se o hypoteční úvěr, který můžete žádat a který vám schválí i bez toho, abyste měli vybranou konkrétní nemovitost ke koupi, výstavbě nebo rekonstrukci.

Až vám hypotéku přiklepnou (podle vašich příjmů nebo potřeb), máte maximálně tři roky na to, najít rodinný dům či byt vašich snů.

Jaké jsou výhody hypotéky bez nemovitosti?

  1. Na lednovém webináři jsme tento typ hypotéky zmiňovali jako eso v rukávu. Vzhledem k tomu, jak poslední zhruba rok rostou úrokové sazby hypoték a podle všeho ještě růst budou, může být hypotéka bez nemovitosti způsob, jak ušetřit nemalé peníze. Jakto? Protože s ní budete mít zafixovanou úrokovou sazbu z doby, kdy jste si HÚ sjednávali.
  2. Už se vám taky stalo, že jste našli opravdu hezký, cenově dostupný byt nebo dům, ale nakonec vás předběhl jiný zájemce prostě proto, že už měl v ruce hotovost? Další výhodou hypotéky bez nemovitosti je to, jak rychle můžete reagovat/podepisovat.Víte předem, že vám banka potřebné peníze jistě půjčí, tím pádem máte náskok před ostatními zájemci o byt/dům, kteří si teprve HÚ vyřizují ve chvíli koupě.
  3. Máte klid na vybírání. Dobře, někoho může tříletý deadline trochu stresovat, ale my si myslíme, že je to dost štědrá doba na to, najít si nemovitosti. Pokud opravdu hledáte a víte, co chcete.
  4. Další výhodou je, že po schválení hypotéky už znovu nedokládáte příjmy, tj. pokud se mezitím u vás příjmová situace změní (například přejdete ze zaměstnání do podnikání), nemusíte už bance příjmy znovu dokladovat. (Samozřejmě oficiálně by měl člověk banku sám informovat pokud mu příjmy zásadně poklesnou, ale víte jak to chodí...)

Nevýhody? Časový i finanční limit

Pozor na omezenou dobu na hledání nemovitosti. Pokud se vám opravdu nepodaří najít vhodný objekt pro HÚ do tří let, může (a pravděpodobně to i udělá) vám banka naúčtovat pokutu za nečerpání. Bavíme se tu o řádově desetitisících Kč. Ale pokud máte vyřídilku, štěstí na úředníky a opravdu pádný argument (třeba dost náročnou manželku), třeba vám banka pokutu odpustí.

Další věc, co se může stát je, že špatně odhadnete, kolik budete potřebovat a zbytek peněz si budete muset dopůjčit (ti movitější dát z vlastní kapsy). Špatný výpočet hypotéky tak může udělat (ne)pěknou finanční díru do rodinného rozpočtu. Je pravda, že domů a bytů je málo a jsou rok od roku dražší... Tak si raději připravte finanční rezervu.

Nebo si můžete půjčit naopak peněz moc. Nějakým zázrakem se vám třeba podaří koupit nemovitost o miliony levněji, než jste čekali (to už je sám o sobě skoro námět na film), ale ozve se banka (to abyste samou radostí neprorazili díru do stropu). Nad 20 % nečerpání většinou reálně hrozí poplatek za nedočerpání.

Ani hypotéka bez nemovitosti není pro každého. Na výpočet hypotéky, finance a investice jsme machři.

➡ Napište nám.

Rádi se nezávazně a zdarma potkáme, vyslechneme si vás a spolu najdeme řešení.

Autor článku: Marek Rygel|zobrazit profil a kontakt