Obchodní síť společnosti ZFP
Vedení – Marek Rygel

Co vám nejlíp kryje záda? Přítel, batoh a pojištění

31. 3. 2021

Pojištění dělíme na dva typy: životní a neživotní. To první je - příznačně - životně důležité. Jasně, přežijete bez něho. Ale se správně nastaveným pojištěním budete moci klidně spát. Týká se všech zásadních záležitostí a “kryje vás” v případě, že přijde nečekaná, nevítaná událost s dopadem na vaše zdraví. Neživotní pojištění je z podstaty věci o něco méně důležité. Ale pořád se ho hodí brát vážně.

Životní pojištění pro životní nástrahy

Všichni si samozřejmě přejeme být zdraví. Nečekané události se ale zkrátka stávají, ty nepříjemné nevyjímaje. A právě tehdy se vyplatí mít “dobrou pojistku” - správně nastavené životní pojištění. To zahrnuje pojištění úrazu i pojištění nemoci.

Co všechno vám správně nastavená pojistka kryje? Odpověď najdete v tabulce.

Pojištění úrazu Pojištění nemoci
Tělesné poškození Pracovní neschopnost
Denní odškodné Hospitalizace
Pracovní neschopnost Vážná onemocnění
Hospitalizace Invalidita
Trvalé následky Smrt
Smrt  

 

“Pouze” 11 % výpadku příjmů způsobí úrazy. Za 89 % stojí nemoci. Hodí se na to pamatovat při nastavování pojistných kategorií, protože kámen “úrazu” většiny pojistek spočívá právě v předimenzování úrazových případů a podhodnocení nemocí.

Když jste ze hry jen na chvíli 

Životní pojištění by mělo reflektovat vaše individuální finanční “okolnosti”. V případě, že jste zaměstnanec, to znamená vykrytí 40% propadu příjmů. Pokud jste na volné noze, pak většinou 100 %. Dále bolestné za úrazy a odškodnění za každý den léčení úrazu.

V případě hospitalizace jde především o krytí poplatků za vlastní nadstandardní pokoj. Většina hospitalizací je výrazně kratší než celková pracovní neschopnost, proto je vhodné mít pojištění nikoliv pouze na dobu hospitalizace, ale na celou dobu pracovní neschopnosti.

Pojištění pro dlouhodobou neschopnost

Pokud umíte zacházet s penězi, zvládnete si vytvořit rezervu, která vynahradí ztrátu vašich příjmů po dobu pár měsíců. Když vás kousne klíště, můžete být z pracovního procesu vyřazení třeba půl roku. Když máte onkologický problém, můžete se léčit i víc jak rok. Rezerva na rok nebo na dva se ale buduje poněkud obtížně.

A navíc je to zbytečné, když máte dnešní možnosti.

Česká asociace pojišťoven doporučuje nastavit pojistku tak, abyste v případě vážného onemocnění dostali od pojišťovny částku ve výši ročního příjmu, v případě invalidity ve výši dvou ročních příjmů a v případě trvalých následků tři své roční příjmy. V pojistce je také vhodné myslet na závazky jako je hypotéka. Nebo samozřejmě na děti a další vyživované osoby, které by ztráta vašich příjmů významně ovlivnila.

Pojištění majetku a odpovědnosti

Jako neživotní pojištění označujeme třeba pojištění vozidel. Vedle havárie si auto můžete pojistit také proti odcizení, vandalismu, střetu se zvěří a tak dále. Kdo má rád střechu nad hlavou, ten si pořídí také pojistku stavby nebo domu. Ať už proti živelným pohromám, nebo třeba pro takzvanou odpovědnost z držby. Typickým příkladem je vytopení sousedů ze spodního bytu.

A co běžně doporučujeme našim klientům?

Pro pojištění odpovědnosti - tedy případ, kdy jinému člověku způsobíte nedbalostí nebo nešťastnou shodou okolností škodu na zdraví nebo majetku - se vžil termín “pojistka na blbost”. Nikdy nevíte, na koho narazíte.

Pokud způsobíte škodu zaměstnavateli, může po vás chtít odškodné ve výši 4,5 násobku hrubé mzdy. Toto pojištění se hodí třeba pro dopravce, kteří dnes a denně manipulují se zbožím nemalé hodnoty.

Velké plus na závěr

Správně nastavená pojistka je součástí zodpovědné správy osobních financí. Ač to zní na první dobrou nelogicky, životní pojištění je jednou z podmínek získání vlastního bydlení. Bez pojistky vám většina bank nedá hypotéku. A než využívat předražený a nesmyslný bankovní produkt (a věřte tomu, že většina pojistek, které jsou součástí hypotéky, opravdu nesmyslná je), je pro vás mnohem výhodnější využít na míru nastavenou pojistku, která vás ochrání ve všech případech.

Vrtá vám pojistka hlavou? Dejte nám vědět.

Autor článku: Marek Rygel|zobrazit profil a kontakt